Det var länge sedan jag och mannen gjorde något tillsammans, så i lördags tog vi Wasa Express över till Umeå. I typisk kryssningsanda drack vi minttukakao och deltog i musiktävling med favorittemat 90-talet. Vann dock inte. Den dåliga förloraren misstänkte att det vinnande laget minsann satt och googlade under bordet.
Umeå bjöd på sol och ett folkhav av människor. Allt annat än Vasa en vanlig shoppinglördag. För att riktigt njuta fullt ut tillät jag mej att också unna mej allt gott jag ville ha. Slutade förstås med sockerkoma, uppknäppta byxknappar och en sjuk ballongmage som kikade ut. Men det var ju förstås gott så länge det varade.
Jag åt världens största fräscha tagliatelleportion med pesto, parma och rostade grönsaker. Bland gröna örter satt vi och talade vuxenspråk och kastade kärleksfulla blickar till varandra. Det gör verkligt GÖTT att vara på tumis! Do it!
Söndagen ville så gå i lathetens tecken. Kroppen ville inte samarbeta före jag gjorde ”good morning yoga” framför Youtube. Huvudvärken försvann och jag satt klorna i evighteshushållssysslorna. Jag har fått de snyggaste förvaringskorgarna av Ida och Jutta. De är gjorda av 100% cellulosa. De ser ut som papperspåsar med läderkänsla. Går att tvätta(!) och vika, rulla ner och platta ihop. Finns i olika storlekar, även så stora att använda som till exempel tidningsförvaring. Coolaste inredningsdetaljen i det trendiga hemmet.
I mina påsar satt jag örter, den gröna inpsirationskälla från Umeå. Sedan satt jag igång med Nicolas Vahés risotto. Perfekt för latmasken (och som gåva för det snygga paketets skull). Tillsätt vatten, grädde och olivolja. Peppar, salt och en stor näve riven parmesan. Klart och gott.
Det känns som att helgen haft en mening. Nu får det snart bli Good night yoga, rena lakan och en nöjd mama som tar an måndagen imorgon. Mondays are for the go-getters.
Tryck UASHMAMA och NICOLAS VAHÉ för att kika details. Och ni minns Ponsen från i fjol? Snart kommer årets leverans, can’t wait!
Lämnade världens slaskoväder i Vasa mot strålande svenskt vårväder.
Tittut bland det gröna
Hungrigt sällskap
Mina egna örter i Uashmama-påsarna
Passar utmärkt mot det marockanska kaklet
Kolla in det coola materialet
Och så satt jag igång med risotton
Öppna
Vatten
Hälla. Med tungan rätt i mun.
Bon apetetit
-I samarbete med Duo-living–
Bilden på dig mellan örterna är superfin! 🙂
GillaGilla
Tack du! Ville egentligen inte lägga med den, tyckte jag såg så fånig ut..självkritiken är värst!
GillaGilla
Risotton ser supergod ut! Hur ska jag nu kunna sova då bilderna fick mig hungrig?! 😀 Jag har uashmamas-påsar (xl) som tvättkorgar, de är helt suveräna och sååå snygga!
GillaGilla
Ja har sett dem, såå snygga! hoppas du sov gott trots risotton 🙂
GillaGilla