Nu har barnen tjatat så länge om att få ett syskon. En lillebror eller syster. Det verkar kvitta bara de får en bääääbis. Dino är så otroligt babysjuk och kan pussa och tala bebisspråk till en bild på en cherub. Romeo har inte tidigare varit särskilt förtjust i mindre barn än han sig själv. Kan bero på att han VILL vara minst samtidigt som han vill vara stor. Idag informerade han mej om att när han blir stor då ska han minsann ta hand om mej och köra mej till jobbet (inte mej emot). Han ska jobba på samma jobb som jag för han kan minsann sminka han med (tveksamt). Mycket tankar den lilla gubben. Storebrorsan, Rio fullkomligt älskar bebisar och skulle inte heller säga nej till en miniatyr att gosa med.
Nå hur som, JAG ÄR INTE GRAVID! Jag må ha slarvat lite med maten sedan Turkiet-resan. Borde kanske sluta med att baka och den där mörka chokon slinker det ner allt för många bitar av. Vadå 1-2 bitar vid akut sötsakssug?!
Men nu har mina minstingar spridit rykten, bland annat på dagis, att de ska få ett syskon. Ville nu bara avfärda denna ofantligt galna lögn och slippa få blickar på en smått plufsig mammamage. Now you know.
Här är en mycket härlig liten typ att bli babysjuk av.
Haha, inget stärker ens självförtroende lika effektivt som påpekanden om att man väntar smått. 🙂 Jag hade också en fin moment där en herreman var arg och frågade hur jag täcks dricka vin då jag är gravid! Trots att jag sa att jag inte är det vägrade han släppa det…. ”Jamen, man SER ju det på dig!” ”Jamen, jag ÄR inte gravid.” Snyggt.
GillaGilla
Jo men morjens! HUR roligt..”jamen, man ser ju på dig” Grrr!
GillaGilla